Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zooterapie s NFO v zahraničí

V zahraničí jsou Norské lesní kočky využívány v zooterapii spíše sporadicky. Vzhledem k tomu, že mimo Skandinávii  stále patří k relativně málopočetným plemenům  je to pochopitelné. Avšak chovatelé, kteří Norky chovají, záhy rozpoznali jejich jedinečnou povahu i velké výhody, které skýtá "norská" srst s neobvyklou strukturou , nenáročnost a až na výjimky určitých genetických onemocnění pevné zdraví a silný imunitní systém. Uvádí se, že mají hypoalergenní srst, resp. snížený obsah alergenů ve slinách podobně jako sibiřské kočky. K potvrzení či vyvrácení této hypotézy však zatím nebyly publikovány žádné studie.

K charakteristickým povahovým rysům Norských lesních koček patří jejich orientace na lidi a touha po lidské i zvířecí společnosti. Jsou to kočky vitální, hravé a velmi oddané. Protože patří mezi přírodní plemena, která nejsou přešlechtěná, jsou to kočky velmi inteligentní a vynalézavé – typičtí lovci a mistři v přežití v extrémních klimatických podmínkách Skandinávie.  Velmi dobře se naučí chodit na vodítku a některé i rády aportují. Tim Barlthorpe z Orknejí, který připravoval své dvě Norské kočky na zkoušky u PAT pochyboval o jejich nasazení v nemocnici, protože jsou tak zvědavé, až je s trochou nadsázky a černého humoru označil za "chlupaté teroristy". Jeho kočky váží 25 liber, což je zhruba 12, 5 kg. Jak říká Tim Barlthorpe, když po vás taková kočka přebehně, máte pocit, že po vás přejel mezinárodní rychlík.... 

V USA se zooterapii s Norskými lesními kočkami věnuje chovatelská stanice  NorKatz z Nebrasky.  Návštěv u pacientů a klientů se účastní tři kastrovaní kocouři- sourozenci  Orion a Vajsco a kocour Rubeus. Všichni tři získali své certifikáty k provádění zooterapie v Delta Society International a pracují v organizaci Lincoln Pet Partners.

Na webových  stránkách chovatelské stanice se můžete dozvědět zejména o práci Oriona a Vajsca. Oba kocouři chodí na návštěvy na vodítku, mají kočičí kšíry. I když se jedná o sourozence z vrhu, každý preferuje jiné aktivity. Orion chce navštívit při své pochůzce tolik lidí, kolik jen stihne. Je stále v pohybu. Lidé jsou často velmi překvapeni, že ho vidí na vodítku, zprvu si myslí, že jde o psa. Poté se zastaví, aby si popovídali a pomazlili se s ním. Je jako chodící magnet, který k sobě přitahuje pozornost mnoha  lidí.

Vajsco naproti tomu raději navštěvuje menší, tišší skupiny lidí. Lehne si k člověku na 20 – 30 minut, někdy si i položí hlavu a zavře oči (spí).

Pokud budete hledat na internetu Norské lesní kočky v zooterapii, můžete se s nimi setkat též v domovech seniorů. 

Také v briské (resp. skotské) organizaci Pets As Therapy jsou využívány Norské lesní kočky. Pracuje s nimi paní Alison Woosnam z Dufftownu ve Skotsku. Když onemocněl její otec Alzheimerovou chorobou, poprvé použila domácí mazlíčky - dvě kočky a psa- aby otci ulehčili. Jak sama říká, díky těmto zvířatům mohl její otec zažít "fantastickou kvalitu života" tím, že mohl zůstat bez podávání léků tak dlouho, jak to jen bylo možné. Norské lesní kočky, s nimiž paní Woosnam pracuje jsou kocour Raffkin Thorlieff Raude a kočička Katerina Raffkin Eilka. Pro tuto práci je začala trénovat a připravovat ve věku 11 měsíců. Jejich povahové vlastnosti byly přezkoušeny právě organizací Pets As Therapy, která sdružuje majitele - dobrovolníky jak psů, tak i koček z celé Velké Británie.  Jejich velmi emotivní anglicky namluvené video můžete shlédnout na webové adrese organizace:

http://www.petsastherapy.org/

 Alison Woosnam podporuje další chovatele Norských lesních koček, aby se pokusili začlenit svá zvířata do návštěvních programů v nemocnicích.