Jdi na obsah Jdi na menu
 


Projekt využití NFO v Návštěvní službě v NCHK

 

První Norskou lesní kočičkou, která pracuje v zooterapii v České republice je Agnes Stella Nova, CZ. Dejme slovo dobrovolnici, která s ní tvoří návštěvní tým, D. Hypšové : 

 
" Takhle nějak začínají pohádky...Bylo nebylo…31. října 2010 se v chovatelské stanici paní Ivy Malákové narodil první vrh Norských lesních koťat v Nezávislém chovatelském klubu. Jejich rodiči byli Ernie Astra Coeli, CZ, NFO n 09 23, černý tabby s bílou a maminkou Beccy Monichi, CZ, taktéž černá tabby s bílou. Z tohoto spojení se  narodila  čtyři koťata, tři kočičky a jeden kocourek. Mezi nimi Agnes Stella Nova, černobílá chytrá šelmička, která při první návštěvě Domova seniorů dostala přezdívku „Mišuta“. Budeme jí tedy tak říkat...Měla jsem tu čest Mišutu posuzovat na jarní výstavě našeho klubu v roce 2011 a naprosto mi učarovala. Přesto se k nám dostala až počátkem roku 2012. Inu, kdo si počká, ten se dočká....  
Mišuta se dostala do svého nového domova, CHS Síh, v březnu 2012. Protože její rodiče nebyli testovaní na GSD IV, jednu z genetických chorob, které se u Norských lesních koček vyskytují, byla ještě před svým přestěhováním testována z lícních stěrů v české laboratoři Genomia. Z výsledeku N/N jsme měli všichni velikou radost.
Již před zamýšleným pořízením Mišutky nás její chovatelka, paní Maláková, upozornila že kočička má skvělou povahu a mohla by se hodit právě pro návštěvy u seniorů. Nutno dodat, že Mišutka zdomácněla v naší chovatelské stanici od prvního okamžiku. Vše si prohlédla, očichala, vzala na vědomí ragdollí starousedlíky – a uvelebila se na pohovce v typické „norské“ poloze- s široce roztaženýma předníma nohama, jako by jimi objímala svou novou državu. Možná takhle nějak Norské lesní kočky na vikingských lodích objevily Ameriku dávno před Kolumbem.
Mišutina první návštěva v Domově seniorů v Mladé Boleslavi se uskutečnila jako pokus 17. března 2012.Pro naše lidičky – klienty- představovala černobílá kočička se smaragdově zelenýma očima příjemnou změnu. Většinou je totiž navštěvují modroocí ragdollové. Již při prvním pohlazení mohla Mišutka slyšet :“Mikešku, ty jsi ale krááásnej…“. No a protože Mišutka je kočička a tudíž nemůže být Mikeš, byla z Agnes rázem Paní Mikešová, ze které se časem stala přeci jen použitelnější Mišutka.
Na této první návštěvě se zcela potvrdila její velice vyrovnaná povaha.  Také její impozantní zjev spolu s relativně nevelkou hmotností a velmi příjemnou, hrubší srstí na omak byl příjemnou změnou. A co bylo zpočátku pouze pokusem, stalo se novým projektem NCHK na začlenění Norských lesních koček do tzv. felinoterapie. Mišuta se schází se „svými lidičkami“ na uzavřené chodbě s pohovkami, na pokojích klientů, kdy smí ležet spolu s nimi na posteli na své dece.  Za hezkého počasí se scházíme na zahradě Domova pod altánkem u vodotrysku. Své zatím poslední 14. návštěvy se zúčastnila spolu s ragdollkou Corynkou právě ve venkovním prostoru Domova seniorů. Při všech těchto návštěvách projevila živý zájem o dění kolem sebe, radost z přítomnosti všech lidí bez rozdílu, naprostý klid při pokusném spuštění  velmi hlučného a pronikavého požárního alarmu během jedné z návštěv a mimořádně vyrovnanou povahu. Na každé z návštěv má na sobě kočičí kšírky a vodítko, standardní bezpečnostní prvek, který v Návštěvní službě používáme. Do Domova ji nosím v „klokaní kapse“ a nutno dodat, že vždy bedlivě sleduje ruch kolem sebe.  Preferuje deku místo pelíšku nebo vyvýšeného škrabadla.  Miluje hlazení a drbání na bříšku a po návratu domů vždy míří její první cesta k misce s jídlem. Ano, je to pracant, kterému po „šichtě“ vždycky velice vyhládne
Našim klientům přináší mnoho radosti, díky ní vzpomínají na svá zvířata, která jim kdysi byla kamarády a provázela je životem, na hezké i smutné věci, které běh života přináší. Svým vzhledem jim právě ty normální, venkovské domácí kočičky připomíná. Její srst nepůsobí žádné problémy ani v době línání a velice snadno se udržuje." 

obraz0358.jpg

 
 Zápisy z Mišutiných návštěv zařazených do tabulky najdete v rubrice Detailní přehled návštěv.